Celkem položek:
0 ks
Cena:
0,00

Barvy místnosti

Jaké barvy volit pro správné osvětlení a světelnou pohodu? Vliv barev a osvětlení na psychiku člověka. Analýza barevného prostředí. Tabulky odraznosti různých povrchů.

Vliv barev místnosti na osvětlení a psychiku člověka
Barvy a osvětlení pokoje bezprostředně ovlivňují náladu a zdraví člověka. Špatná kombinace barev a osvětlení může vytvořit až depresivní prostředí, naopak dobrá kombinace těchto prvků vytváří světelnou pohodu a harmonické prostředí. V případě, že se v prostoru necítíte dobře, je třeba se zabývat jak osvětlením, tak i celkovou barevností stropu, stěn i nábytku a případně provést změny. Analýza barevného prostředí je zpravidla třetím krokem při navrhování osvětlení. Správnou barvou místnosti totiž můžete do budoucna vždy výrazně ušetřit a změny barev stěn a stropu jsou většinou snadno proveditelné.

Principy působení barev
Pokud se týká barev v místnosti jsou známy některé obecné principy působení barev na člověka například:
- pokud je strop tmavší než stěna, snižuje se tím prostor a místnost může působit na člověka tísnivě,
- pokud je strop světlejší než stěny, místnost působí lehce a prostorně,
- pokud jsou dvě protilehlé delší boční stěny vymalovány nejtmavějším odstínem barev, pak se prostor zužuje,
- některé barvy světlo odráží dobře a některé barvy špatně, to ovlivňuje celkovou osvětlenost místnosti.

Podle psychologického působení se barvy dělí na teplé (např. červená, oranžová, žlutá) a studené (např. modrá, zelená, fialová, modrozelená). Stručný přehled o fyzickém, optickém a psychologickém vlivu představitelů obou skupin, oranžové a modrozelené barvy poskytuje při hladinách osvětlenosti asi do 2000 lx následující tabulka:

Tabulka - vliv barev na člověka
vliv naúčinek barvy
oranžovámodrozelená
fyzickou aktivitutlumící (pasivní)povzbuzující (aktivní)
jasově-optický vjemsvětlý vystupujícítemný odstupující
citový (psychologický dojem)teplý suchý zdůrazňujicí aktivní (povzbuzující) dráždivýstudený vlažný uklidňující pasivní (tlumící) uklidňující
Při hladinách osvětlenosti nad 2000 lx začínají teplé barvy psychologicky působit nepřirozeně, zatímco studené barvy příjemně
Zdroj: Prof.Ing.Jíří Habel, DrSc. Vysokoškolská učebnice: Osvětlování, vydavatelství ČVUT, 1998, str.61

Z výše uvedené tabulky byste měli usoudit, zda barvy, kterými máte v současné době vymalovánu vaši místnost nemohou nějak negativně působit na vaši psychiku. Případně doporučujeme v rámci rekonstrukce bytu přemalovat jinými barvami.

Analýza barevného prostředí
V dnešní době při vzrůstající ceně energií je velice důležité vybrat správné barvy stěn a stropu (s vysokou odrazností), neboť tím můžete výrazně ušetřit za osvětlení (pokud je dobrá odraznost stěn a stropů postačí vám světelné zdroje s menším příkonem). Proto vám doporučujeme provést si vlastní analýzu prostředí v místnostech, které osvětlujete. Je třeba si určit, zda světelné podmínky ve vaší osvětlované místnosti jsou standardní nebo je místnost celkově tmavá.
Za standardní světelné podmínky se považuje místnost, kde hodnota činitele odrazu stropu je alespoň 70%, u stěn alespoň 50%. Průměrný činitel odrazu světla vnitřních povrchů místnosti by měl být vyšší než 47,5% (platí pro obytné místnosti včetně podlah).
V přiložených tabulkách uvádíme průměrné koeficienty odrazu světla pro jednotlivé typy barev či povrchů a návod, jak si můžete vypočítat průměrný činitel odrazu přímo u vámi osvětlované místnosti. Pokud tento činitel je nižší než 47,5%, znamená to, že více než 50% světla pohlcují stěny, nábytek a vaše podlaha. Nejenže vaše vymalování není vyhovující, ale platíte i zbytečně mnoho za elektřinu. V tomto případě by stálo za úvahu uvažovat o nové malbě v pokoji.
Pokud si chcete teď vypočítat činitel odrazu ve vaší místnosti klikněte na další odkaz:
Výpočet činitele odrazu místnosti


Copyright © Michal Macek, 2008 - Všechna práva vyhrazena
www.lustry-svitidla.cz - Mapa webu

X

Naše webová stránka zpracovává soubory cookies za účelem zvýšení uživatelské přívětivosti. Více informací o zpracování cookies naleznete zde.