Celkem položek:
0 ks
Cena:
0,00

Křišťálové lustry a jejich popis

Křišťálové lustry, jejich části a postup při montáži. Stručná historie, vyráběné typy a barevná provedení křišťálových svítidel.

křišťálový lustr Předchůdcem všech lustrů byly svíčky, které vytlačily dřívější louče a olejové lampy.
Svíčka byla ve středověku nejpoužívanějším umělým světelným zdrojem. Byla oblíbena zejména díky své poměrně stálé svítivosti a sympatické načervenalé barvě světla.
Protože bylo technicky nemožné zvyšovat svítivost plamene svíčky, používalo se pro osvětlení v interiérech většího počtu svící. Proto vznikaly různé konstrukce svícnů s větším počtem ramen. Následně se objevily také stojanová svítidla, stolní lampy a mnohoramenné lustry.
Snad všechny historické slohy se promítly do výtvarného řešení nosných částí lustrů. Například kuželovitá stavba patrových lustrů je převzata z holandských lustrů z přelomu 16. a 17. století. Ověsy se poprvé objevily koncem 16. století v Itálii a později ve Francii byly nahrazeny broušeným křišťálovým sklem.
V roce 1730 vznikl v Rakousku ověsový lustr tzv. tereziánský, přičemž ověsy z křišťálového skla byly vyráběny v Čechách. Od roku 1724 se v Čechách vyrábí podle anglického vzoru celoskleněné lustry. Podobné typy se pak začaly vyrábět také v Belgii a Itálii.
Vynález žárovky pak zásadním způsobem ovlivnil vzhled křišťálových lustrů.

Křišťálový lustr se skládá z následujících částí:

Tělo, nejčastěji mosazná trubka se závity v horní a dolní části. Horní část je ukončena okem pro články řetězu, spodní část navazuje na talířek s rameny. U některých modelů je na trubce navlecěný skleněný sloupek s jednou nebo několika miskami

Ramena - nejčastěji skleněná kroucená, prifilovaná nebo hladká, případně mosazná. Ve spodní části ukončená závitem s maticí, v horní část přechazí do objímky nejčastěji se závitem E14 resp. E12. Na ramena jsou nasazeny misky s ověsy, šešule (trubka z mléčného skla) a někdy také ozdobný převlek tzv. lipna

Misky - skleněné, na ramenou nebo těle lustru. Jsou vesměs lisované nebo probrušované. K miskám jsou připevněny ověsy pomocí drátěných oček

Ověsy - lisované nebo strojově broušené, různých tvarů, obsah oxidu olova a způsob broušení výrazně ovlivňuje charakter šířeného světla

Řetěz - články, nejčastěji mosazné, nejčastěji lze libovolně měnit celkovou délku, zakončený rozetou a okem pro lustrhák

Barevné provedení křišťálových lustrů
Základní barvou kovových částí je žlutá, někdy označovaná jako zlatá, jedná se o leštěnou lakovanou mosaz. Druhou nejčastější barevnou úpravou je nikl, někdy označován jako stříbro.
Další barevnou úpravou je antik čoz je barva patinové mosazi.
Skleněné části se nejčastěji vyrabí čiré, barevné, smaltové nebo z přejímaného skla

Montáž lustrů
U velkých křišťálových lustrů je třeba bezpodmínečně postupovat podle montážního schématu, které je nedílnou součástí každého svítidla. Zapojení lustru k elektickému obvodu není složité avšak u víceramnných svítidel mu předchází složitější příprava – propojení všech ramen k hlavnímu kabelu s vodiči.
Tuto část montáže přenechejte odborné firmě obzvláště v případech kdy požadujete zapojení lustru na tzv. dvojvypínač.
V neposlední řadě je před vlastní koupí lustru vzít do úvahy jeho hmotnost, která se například u 12 ramenného křišťálového svitidla pohybuje kolem 10-14 kilogramů v závislosti na množství ověsů.


Copyright © Michal Macek, 2008 - Všechna práva vyhrazena
www.lustry-svitidla.cz - Mapa webu

X

Naše webová stránka zpracovává soubory cookies za účelem zvýšení uživatelské přívětivosti. Více informací o zpracování cookies naleznete zde.