Celkem položek:
0 ks
Cena:
0,00

Světlo a zdraví

Vliv osvětlení na zrakovou činnost, souvislost zdravotních potíží se špatným osvětlením, závislost věku člověka a hladiny osvětlenosti

Světlo je nejdůležitější podmínkou pro to, abychom dobře viděli. Pokud se dlouhodobě zabýváme nějakou intenzivní zrakovou činností – např. četbou v nevyhovujících světelných podmínkách, zrak se unaví. To se projevuje většinou pálením a bolestmi očí a hlavy, nepřesným viděním, podrážděním a celkovou únavou. Při dlouhodobě nevyhovujících světelných podmínkách mohou nastat i nervové potíže. Proto by péče o dobré světlo měla být např. vedle správné stravy také součástí péče o naše celkové zdraví.

Jak je obecně známo, zrak starších osob s věkem slábne a tento fakt je nutné vzít v úvahu i při navrhování správného osvětlení pro starší obyvatele. Výzkumy prováděné v zahraničí prokázaly, že zrak starších lidí potřebuje pro vykonávání stejné práce a pro zachování stejné úrovně spolehlivosti rozlišování vyšší hladiny osvětlenosti. V tabulce je porovnána potřebnost intenzity osvětlení pro mladé okolo 20 let a pro starší občany ve věku cca 60 let.

Tabulka závislosti hladiny osvětlenosti na věku
Stáří (let)Potřebná hladina osvětlenosti
lx%lx%lx%
20100100300100900100
602102095501831100122
Zdroj:Prof.Ing.Jiří Habel, DrSc. Vysokoškolská učebnice: Osvětlování, vydavatelství ČVUT, 1998, str.161


Copyright © Michal Macek, 2008 - Všechna práva vyhrazena
www.lustry-svitidla.cz - Mapa webu

X

Naše webová stránka zpracovává soubory cookies za účelem zvýšení uživatelské přívětivosti. Více informací o zpracování cookies naleznete zde.