Celkem položek:
0 ks
Cena:
0,00

Výběr zdrojů světla

Jak vybrat výhodné zdroje světla pro vaše osvětlení? Druhy světelných zdrojů a jejich výhody a nevýhody. Parametry kvality. Modelový výpočet úsporného osvětlení.

Nyní se dostáváme k tomu, abychom pro vaše svítidla vybrali správné světelné zdroje. Abyste si mohli dobře vybrat, musíte znát ukazatele, podle kterých se posuzuje kvalita světelných zdrojů:
U světelných zdrojů jsou rozhodující následující parametry:
1/ vyzařovaný světelný tok
Je to v podstatě množství světla, které vyzařuje světelný zdroj. Světelný tok se měří v lumenech (lm), např.běžná 60W žárovka má vyzařovaný světelný tok 715 lm.
2/ měrný světelný výkon zdroje
Jedná se o podíl vyzařovaného světelného toku a příkonu světelného zdroje. Měrný výkon je jedna z nejdůležitějších charakteristik světelného zdroje. Vyjadřuje se v lm/W a vypočítá se tak, že se dělí světelný tok (lm) příkonem (W). V našich přiložených tabulkách ho buď naleznete přímo nebo ho můžete snadno dopočítat. Zjednodušeně lze říci, že čím větší je měrný výkon zdroje, tím kvalitněji se přepracovává dodaná energie na světlo. Např. běžná 100W žárovka má měrný výkon 13,6 lm/W, zatímco 36W lineární zářivka s elektronickým předřadníkem má měrný výkon 89 lm/W.
3/ délka životnosti zdroje
Udává se v hodinách a vyjadřuje jak dlouho nám příslušný zdroj vydrží. Např. u běžných žárovek se uvádí životnost asi 1000 hodin, lineární zářivka má životnost od 8000 do 16 000 hodin. S délkou životnosti se počítá při výpočtu celkových nákladů na osvětlení.
4/ barevná jakost světla
Prakticky se jedná o to, jaký druh světla podle spektrálního složení konkrétní zdroj světla vyzařuje. U zdrojů světla se většinou stanovuje tzv. teplota chromatičnosti T (udává se v Kelvinech) nebo náhradní teplota chromatičnosti Tn, případně index barevného podání Ra.
Hodnota indexu podání barev Ra může být v rozmezí 0 -100 a vyjadřuje, jak kvalitně se při daném světle dají rozlišovat barvy. V přírodním (denním) světle se barvy vnímají nejpřirozeněji a tomu odpovídá Ra = 100. Zářivky s teple bílým tónem světla mají index podání barev Ra přibližně 80 až 90 (při náhradní teplotě chromatičnosti 2700 až 3000 K). Při monochromatickém žlutém světle nízkotlakých sodíkových výbojek se barvy nedají rozlišovat vůbec a tak Ra = 0
5/ rozdělení světelného toku do prostoru
Každý světelný zdroj vysílá světelný tok do prostoru v různých směrech s jinou intenzitou
6/ provozní vlastnosti
Např. u některých světelných zdrojů lze regulovat světelný tok změnou napájecího napětí, světelný tok může záviset i na teplotě okolí, patří sem i to, že některé světelné zdroje nesvítí naplno hned po zapnutí
7/ geometrický tvar, rozměry a hmotnost
Světelných zdrojů existuje celá řada druhů, musíme vybírat i podle toho, co nám umožní naše vybrané svítidlo. V současné době zaznamenáváme velký pokrok u kompaktních zářivek, které už se vyrábějí tak, že mohou plně i svým tvarem nahrazovat klasické žárovky.
8/ stabilita světelného toku
Zde je nutno počítat s tím, že některé světelné zdroje např. zářivky někdy blikají.
9/ cena pořízení světelného zdroje a provozní náklady
v poslední době tyto náklady hrají stále větší úlohu a my vám na modelovém příkladu ukážeme, jak můžete při správném výběru světelných zdrojů výrazně ušetřit.

Pokud se budete chtít více seznámit s tím, jaké zdroje světla existují, jak v nich světlo vzniká a jaké mají parametry, můžete si kliknout na následující odkazy
Klasické žárovky a jejich parametry
Halogenové žárovky a jejich parametry
Výbojky - zářivky a jejich parametry
LED - světlo vyzařující diody

Při zařizování bytů se v praxi dostanete k tomu, že si budete většinou vybírat mezi třemi základními druhy světelných zdrojů – klasické žárovky, halogenové žárovky a zářivky.

Pro vlastní výběr pak už budou rozhodující zejména následující kritéria:
- ekonomická výhodnost světelného zdroje
Zde je nutno zvažovat pořizovací cenu světelného zdroje (např. žárovka 60W stojí 12,-Kč, úsporná zářivka stojí např. 279,-Kč.) Dále je nutno zvažovat životnost zdroje (běžná žárovka vydrží svítit 1000 hodin, úsporná zářivka např. 15000 hodin).
- barevná kvalita světla
pro běžné byty se vybírají zdroje s indexem chromatičnosti Ra = 80 – 100, kdy světlo nejvěrněji zobrazuje barvy. Toto kritérium splňují všechny běžné žárovky, žárovky halogenové. U zářivek se musíte podívat, jaké parametry uvádí výrobce (zářivky mohou mít Ra v rozmezí 55-90).
- požadovaný příkon světelných zdrojů
Následující návod na výpočet osvětlení vám pomůže spočítat přibližný příkon světelných zdrojů

Nyní už je jen třeba vyhodnotit, které z dostupných světelných zdrojů je pro vaši místnost a požadované parametry osvětlení nejvhodnější. Parametry světelných zdrojů naleznete v již uvedených tabulkách.

Pokud vám z uvedených úvah vyjde, že osvětlovat můžete pomoci klasických žárovek nebo kompaktních zářivek, ukážeme vám, jak můžete výrazně ušetřit. Úspory mohou být veliké, že může jít o vaší nejlepší investici, kterou v tomto roce uděláte (roční zisk z investice do úsporných zářivek u průměrně svítící domácnosti může být až 50% ročně).
Modelový výpočet použití klasických žárovek nebo kompaktních zářivek


Copyright © Michal Macek, 2008 - Všechna práva vyhrazena
www.lustry-svitidla.cz - Mapa webu

X

Naše webová stránka zpracovává soubory cookies za účelem zvýšení uživatelské přívětivosti. Více informací o zpracování cookies naleznete zde.