Celkem položek:
0 ks
Cena:
0,00

Zásady osvětlování

Zde vás seznámíme, jak udělat dobrý návrh (projekt) osvětlení, jak přistupovat k výběru svítidel, jak dosáhnout světelné pohody v místnosti a objasníme i terminologii osvětlování

Na tomto webu vám poskytneme informace, abyste si svůj návrh osvětlení mohli dle možnosti zpracovat sami. Zejména v případech, kdy třeba jen do nějaké místnosti dokupujete samostatné svítidlo. Ukážeme vám, jak vyřešit základní problémy spojené s osvětlením vašich prostor. Pokud však máte nějaký atypický světelný problém, je potřeba vyhledat odborníka (interiéroví architekt nebo projektant osvětlení, který pro vás projekt osvětlení zpracuje.

Co všechno ovlivňuje osvětlení ve vaší místnosti?
Při navrhování osvětlení musíme vždy vycházet ze základních podmínek, které vycházejí z toho, jak vypadá osvětlovaný prostor. Zde jsou rozhodující tyto parametry:
- velikost a účel místnosti, popřípadě jednotlivých částí,
- barvy stěn, podlahy,
- barvu nábytku, koberců,
- rozmístění nábytku,
- rozložení oken a dveří,
- umístění vypínačů, zásuvek a možnosti přípojek.

Výše uvedené parametry výrazně ovlivňují světelné podmínky v místnosti a jsou proto velice podstatné pro propočty osvětlení. Proto z nich vycházíme při výběru svítidel, kde sledujeme především druh svítidla, jeho plánované umístění, intenzitu světelného zdroje, barvu a směr světla. Všechny tyto parametry pak přispívají k vytvoření světelného mikroklimatu v místnosti. Dobře navržené osvětlení je základem dobré obyvatelnosti a světelné pohody. Té je nezbytné dosáhnout nejen v bytech, ale i domech či na pracovištích, kde trávíme většinu svého času.

Jak vypadá správné osvětlení?
Celkové osvětlení jednotlivých místností se navrhuje tak, aby celý prostor byl dobře prosvětlen. Při tom nám jde zejména o to, aby osvětlovací soustava (soubor svítidel a dalších částí – např. vypínače, vodiče, stmívače apod.) v místnosti zajistila především ostrost vidění, správné odlišování barev a tvaru předmětů. Musí být zajištěna bezpečnost práce a nesmí docházet k oslnění. Svítidla se rozmísťují tak, aby jim prostor nebyl přeplněn a svítidla nepřekážela. V případě, že se v místnostech se provádějí činnosti, které vyžadují různou intenzitu osvětlení (např. v obývacím pokoji máme ještě pracovní stůl), volí se osvětlení v místnostech tak, aby pro každou činnost bylo vhodné osvětlení. Při navrhování osvětlení také zohledňujeme ekonomickou stránku věci, je zbytečné přesvětlovat.

Při navrhování správného osvětlení vycházíme z předpisů, státních norem a různých doporučení:
Minimální intenzita osvětlení podle účelu prostoru je dána předpisy a státními normami, dále existují určitá doporučení k optimálnímu osvětlení k zajištění zdraví. Intenzita osvětlení je také volena podle stáří osob, které místnost převážně užívají, je známo, že od určitého věku je nutná vyšší intenzita osvětlení. V závislosti na charakteru činnosti v konkrétním prostoru se vybírá také zdroj světla se správnou teplotou chromatičnosti světla. Výše zmínené tabulky můžete najit: Tabulky hodnot pro návrh osvětlení (výtahy z norem)

Základní terminologie osvětlování
Základní terminologii osvětlování jako např. intenzita osvětlení, stálost osvětlení, oslnivost osvětlení, spektrální složení světla, rovnoměrnost osvětlení, stínivost osvětlení, bezpečnost osvětlení, směr osvětlení a mnoho dalších je dobré znát. Usnadní orientaci v problematice a pomůže v komunikaci s odborníky při hledání řešení.


Copyright © Michal Macek, 2008 - Všechna práva vyhrazena
www.lustry-svitidla.cz - Mapa webu

X

Naše webová stránka zpracovává soubory cookies za účelem zvýšení uživatelské přívětivosti. Více informací o zpracování cookies naleznete zde.